שדרגתם את עצמכם לרכב חשמלי? מזל טוב! העולם יצרוך פחות דלק בזכותכם. המעבר לרכבים חשמליים בשנים האחרונות תופס תאוצה ענקית, בין אם מדובר בצעד אידיאולוגי מתוך מחשבה על סביבה ירוקה יותר, ובין אם מדובר בצעד כלכלי ועל החלום לא לשלם יותר על דלק לרכב – הרכבים החשמליים כאן, והם כאן להישאר. אך רגע לפני הרכישה, הנה אחד הדברים החשובים ביותר לגבי עמדות טעינה שכדאי לכם מאוד לדעת.

 

להתראות תחנות דלק, שלום חנייה

לפעמים הפיתוי לחסוך את התשלום למתקין מוסמך, ולהתקין מכשיר חשמלי כלשהו שקנית בעצמך – יכול להיות גדול. אך כשמדובר בהתקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי המומחים של איוי אנרג'י מסבירים שבחירת מתקין מוסמך לעמדת טעינה, והתקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי על פי התקן הינם כללי אצבע חשובים מהרבה בחינות, בטיחותיות קודם כל, ומקצועיות כמובן.

כך, השלב הראשון והחשוב ביותר בתהליך, יהיה בחירת מתקין מוסמך לעמדת טעינה, לאחר שמצאנו אחד כזה – רוב העבודה מבחינתנו נעשתה.

 

מה המחיר של זה בבקשה

התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי על פי התקן לרוב תנוע בטווח שבין 1,800 ₪ ל-2,500 ₪, התקנה כזו תתבצע במרחק של עד כ-20 מטר מארון החשמל הראשי, כל 10 מטר נוספים יעלו בדרך כלל כ-150 ₪ נוספים.

ע"פ החוק במדינת ישראל, מותר להוציא קו חשמל לעמדת הטעינה של הרכב החשמלי אך ורק מלוח החשמל שבו נמצא הפחת. עלות נוספת היא כמובן – עמדת ההטענה עצמה שמחירה נע לרוב בטווחים שבין 2,500 ל-3,500 ₪.

 

הפתעות והוצאות נוספות

כמובן, לעולם איננו יודעים במה ניתקל במהלך התקנה וזוהי סיבה נוספת שאסור לבצע את ההתקנה בעצמך – אלא להשקיע בבחירת מתקין מוסמך לעמדת טעינה. 

כאשר אין גישה נוחה להעברת כבל חשמל מארון החשמל לעמדת הטעינה, עלולות להיות עלויות נוספות שיש לקחת בחשבון:

  • הרמת ריצוף – 450 ש"ח למטר
  • חפירה באדמה – 175 ש"ח למטר
  • עמוד לעמדת טעינה - 950 ש"ח. (במידה ואין קיר או גדר לתלייה)
  • בין 50 ל-200 ש"ח לכל מטר של כבל חשמל (במידה ויש צורך לפרוס תשתית נוספת של כבלים)
 

גר בבניין והרכב לא נכנס במעלית

נתחיל ונאמר, אם אתם גרים בבית משותף או בבניין מרובה דיירים וחשקה נפשכם ברכב חשמלי – עניין המגורים המשותפים לא יהווה מכשול בקשר לעמדת הטעינה.

דברים חשובים שעלינו לדעת במקרה של התקנת עמדת טעינה בבית משותף הם שהמחיר עלול להשתנות ע"פ גורמים שונים כגון – מספר החניות והדיירים בבניין, המרחק מארון החשמל לעמדה הרצויה וכן תשתיות כלליות שונות בבניינים שונים שידרשו סוגי התקנות שונות.

 

התקדמו לרכב חשמלי

העולם שועט קדימה ואנחנו נוכל לספר בעתיד הלא רחוק, שפעם נסענו עם מכוניות שצריך היה לתדלק, ממש בדלק אמיתי. אבל עד אז, כדאי שנדע לעשות את המעבר לרכבים חשמליים בצורה יעילה ובטוחה – בין הדברים החשובים ביותר במעבר זה, הם בחירת מתקין מוסמך לעמדת טעינה, והתקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי על פי התקן. נסיעה טובה ובטוחה.