צילום תרמוגרפי העתיד כבר כאן

בדיקה חשובה לפני רכישת נכס או מעבר דירה היא בדק בית אותה מבצע מהנדס מומחה או בודק חשמל שתפקידו לאתר ליקויי בנייה.
בעיות שכיחות במבנים יכולות להיות קשורות בלוחות החשמל, נזילות ורטיבות. נזילות עשויות לגרום לנזק משמעותי מהצטברות של עובש שעלול לגרום לבעיות בריאות ובייחוד לקשיי נשימה ועד ריחות לא נעימים, כתמים על הקיר ועוד. המקור לנזילות הוא מגוון בין אם מדובר בבעיה של רטיבות קפילארית או נזקי צנרת כמו סתימות ועוד. ככל שהנזילה חמורה יותר כך גם הנזקים חריפים יותר כולל פגיעה בתשתית של האינסטלציה ותיקון יקר של הנזק בתהליך שיקום ארוך. בעיות חשמל שונות כוללות בעיה במגעים בלוח או עומס יתר, חיווט כושל וכדומה.
בפני מהנדסים או חשמלאים המבצעים בדיקות אלה ניצב האתגר של איתור הבעיה, כשלפעמים מדובר בבעיה סמויה מהעין.
כאן נכנס לתמונה צילום תמוגרפי אינפרא אדום שמביא את קדמת הטכנולוגיה לתחום הבדיקות ומאפשר להעריך את הנזק וכמובן להחליט כיצד לטפל בדרך המקצועית ביותר.  

בדיקת חשמל או נזילות עם מצלמת אינפרא אדום

צילום תמוגרפי מבוסס על שימוש בטכנולוגיית מצלמת אינפרא אדום עם חיישנים מיוחדים המסוגלים להבחין בהבדלי טמפרטורה. המצלמה חושפת משטחים בהבדלי טמפרטורות כאשר ניתן להחדיר אותה פנימה לתוך צינורות או קירות ללא צורך בקידוח או בפעולה פולשנית שתגרום להרס. המצלמה מסוגלת לחדור את האיטום ולשלוח סריקה תמוגרפית באמצעות קרינה אינפרא אדום. כלומר, התמונה מפענחת את החום של האובייקט ולקבל מושג אילו חלקים מתחממים במיוחד ומבשרים על בעיה. צילום זה נחשב לכלי אמין המאפשר דיוק מרבי בתהליך המיפוי.
הפרשי הטמפרטורות של האזור יכולים לרמוז על ליקויים שונים כמו בעיה בעומסי החשמל, בעיות אוורור, אילתורי חשמל מסוכנים, חיבורים שאינם תקינים, שימוש לא נכון במפצלים למיניהם, ריבוי גידים בצנרת וכדומה. הסריקה מדווחת על אזורים בעייתיים שדורשים טיפול בתקלות. הצילום עובד עיבוד ממוחשב וניתן להפיק מסקנות על הכשלים השונים – דוחות אלה נדרשים לרוב גם בהתנהלות מול חברת הביטוח ולעיתים במבנים ציבוריים מדובר בבדיקה הכרחית לקבלת אישורי פתיחת המקום.
יש לזכור שבעיות בלוח החשמל עשויות לקלקל מוצרי חשמל, לבזבז חשמל ואפילו לסכן חיים – בעיות אלה יכולות לגרום להתפרצות של שריפה, קצר חשמלי ועוד.
בין אם בכוונתכם לרכוש נכס או להחליט אם חל לדעתכם בלאי שדורש שיפוץ והחלפת הלוח כדאי לבצע צילום תמוגרפי המתבצע על ידי מומחה בתחום ולפנות לחשמלאי מוסמך לתיקון הבעיה. מומלץ ליזום בדיקה תקופתית שכוללת סריקה תמוגרפית ולפעול על פי הממצאים של בדיקה זו. לרוב נהוג לבצע סדיקה זו אחת לשנה. 

היתרונות של מצלמות אינפרא אדום

היתרונות של בדיקה באמצעות מצלמות אינפרא אדום הם רבים: הבדיקה נעשית ללא גרימת נזק למבנה עצמו, היא יעילה גם בתנאי שטח מורכבים עם מחסומים שונים, מהירות התוצאה מסייעת להפיק מסקנות ולטפל בהקדם הן באיתור נזילות או בעיות חשמל ובתיקון הבעיות השונות כפי שנראו ועלו בצילום. כמובן שחשוב לפנות לחברה המתמחה בתחום בעלת הציוד המתקדם הנדרש עם הניסיון הנדרש לפענוח הצילומים. 

אין ספק שצילום תמוגרפי מהווה גורם חשוב לתחזוקה. הוא מתאים הן כבדיקה לצורך מניעה והן כאמצעי לאיתור נזקים, במידה ועולה חשש לנזילות או ליקויי חשמל במטרה לצמצם נזקם או לפתור תקלות לפני התקלחות. למעשה, אשר לבצע את הצילום במגוון מוקדים ומערכות ממערכות אלקטרוניות ועד מערכות בידוד והסקה. הבדיקה יכולה לחסוך לכם כסף רב בהמשך שלא לדבר על השגת השקט הנפשי המבוקש והעלאת איכות החיים במיוחד אם היתה בעיה של רטיבות או בעיית חשמל שחיבלה בתפקוד ובשלווה.